Europass

CV’NİZDE BU HATALARI YAPMAYIN

CV'niz, potansiyel işverenler üzerinde iyi bir izlenim bırakmak için ilk şansınız. İyi bir CV, işverenle yüz yüze görüşme şansınızı büyük ölçüde artıracaktır. Ancak başvuran sayısı ve rekabet arttıkça, CV’nizdeki en basit hatalar bile başvurunuzun reddine yol açabilir. Bu nedenle iş arama sürecinde CV hazırlamaya daha fazla özen göstermelisiniz. Bu makalede, kaçınmanız gereken en yaygın CV hatalarının bir listesini derledik; bunlardan kaçınarak başvurularınızın daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz. 

 

 Cv 1

Cv p1

“Kitabı kapağına göre yargılamamak” sözünü duydunuz mu? Maalesef bu sözü CV için kullanmak mümkün değil. Görünüm, işverenlerin öz geçmişinizde ilk fark edecekleri şeydir. CV'nizin incelemeye değip değmeyeceğini CV'nin nasıl göründüğüne bakarak anlayabilirler. Yapı, düzen, yazı tipi, boyutu ve rengine kadar tüm yönleri ile negatif etki bırakan, belirsiz bölümler, dağınık başlıklar ve zayıf biçimlendirmeler içeren bir CV’yi doğrudan çöp kutusuna atabilirler. Dolayısıyla iyi bir ilk izlenim bırakmak için CV'nin görünümünü en az içeriği kadar ciddiye almalısınız. Şayet hataları minimuma indirip, kabul görmüş bir formatta CV oluşturmak istiyorsanız size önerimiz Europass CV olacaktır. Avrupa çapında 100 milyonun üzerinde kullanıcısı olan bu CV formatı, görünüm konusundaki beklentileri karşılayacaktır. Ancak tasarım işi yapıyorsanız veya yaratıcı yönünüzü ön plana çıkarmanız gereken bir işe başvuruyorsanız, kendinize özgü bir format kullanabilirsiniz.

 

Cv 2

Cv p2

Birçok iş arayan kişisel ayrıntıları öz geçmişlerinde ilk bilgi olarak göstermeye devam ediyor. Cinsiyet, din, uyruk, yaş, yaşadığınız şehir,  medeni durumunuz gibi nedenlerle liste dışında bırakılmamak için CV'nizde bu bilgilere yer harcamaktan ziyade becerileriniz, iş deneyiminiz, eğitiminiz gibi temel noktalara odaklanmalısınız.

 

Cv 3

Cv p3

Bir oyuncu veya model değilseniz, işverene değerinizi kanıtlamak için CV’de fotoğrafa ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak CV’nizde fotoğraf kullanmayı tercih ediyorsanız seçtiğiniz fotoğrafta nasıl gülümsediğinizden ne giydiğinize kadar birçok detaya önem vermelisiniz. Fotoğrafınızın yarattığı etkinin negatif olmaması için arka planı boş bırakılmış, vesikalık çekim, doğal ve profesyonel göründüğünüz güncel bir fotoğraf kullanmanız faydalı olacaktır.

 

Cv 4

Cv p4

Başvurunuzda etki bırakmaya ve güvenilir görünmeye çalışırken, iletişimde  ''hayatbanaguzel29@mail.com'' gibi profesyonel görünmeyen bir e-posta adresi kullanmanız hata olur. Başvurularınızda bu tarz e-posta adresleri kullanmak profesyonelliğiniz konusunda ön yargıya neden olacak ve işe genel yaklaşımınızı sorgulatacaktır. 

 

Cv 5

Cv p5

Yaklaşık 2 sayfa, insanları sıkmadan öz geçmişinizi anlatmanız için ideal bir uzunluktur. Uzun bir kariyere veya çok fazla deneyime sahip olmanız ve yaptığınız her şeyi başarılı bir şekilde yansıtması koşuluyla CV'nizin 2 sayfayı aşması anlaşılabilir. Ancak şunu unutmayın, CV’nizi incelemek için ilk etapta ayrılacak zaman 1-3 dakika arasında olacaktır. Kelime tekrarlarından, metin yığınlarından, uzun paragraflardan kaçınmanız, açıklamaları net başlıklarla bölümlere ayırmanız, maddeler halinde yazmanız okuyucuların işini kolaylaştıracaktır.

 

Cv 6

Güçlü adayların güçlü yazılı iletişim becerilerine sahip olması beklenir. CV’nizde yazım ve dil bilgisi hataları olması imajınıza ve güvenilirliğinize ciddi şekilde zarar verebilir. Yazım denetimini ciddiye almalı, iş deneyimlerinden önce eğitimlerinizi listelemeli, sıralamaları en güncel durumdan başlayıp geçmişe doğru yapmalısınız. CV'deki kötü anlatım, zayıf iletişim becerilerine işaret eder. Örneğin,  "Yöneticilere zaman kazandıracak farklı işler yürütmek" yerine "Yönetim süreçlerini kolaylaştıracak organizasyon ve planlama işlerini yürütmek'' gibi gibi ifadeler kullanmanız daha iyi bir etki bırakacaktır.

 

Cv 7

Cv p7

Bazı başvuruların öz geçmiş tarama programları aracılığıyla bilgisayar ortamında ön elemeden geçiriliyor olabileceğini unutmamalısınız. Bu programlar, aranılan pozisyonla ilgili anahtar kelimeleri bulmak için CV'leri tarar ve daha sonra anahtar kelimeleri içermeyen CV'leri filtreleyerek yalnızca ilgili olan CV'lerin incelemeye alınmasını sağlar. Belirlenen anahtar kelime, proje yöneticisi, müşteri ilişkileri uzmanı gibi unvanlar veya bir yazılım adı olabilir. Anahtar kelimelerin neler olabileceğini iş ilanını dikkatle inceleyerek anlayabilirsiniz. Ancak öz geçmişinizi bu kelimelerle doldurmaktan kaçınmalısınız. CV'nizi gerçek insanları etkilemek için yazıp ve filtreleme programları için küçük dokunuşlar yapmalısınız.

 

Cv 8

Cv p8

CV'niz ne kadar iyi görünürse görünsün başvurduğunuz pozisyonda aranan kritik bilgi ve becerileri öne çıkaramıyorsa listeye alınmazsınız. Başvurduğunuzda ilanın içeriğini dikkatle okumalı, işverenlerin tam olarak ne aradığını anlamalı ve CV'nizde bu beklentileri karşılayan yönlerinizi öne çıkardığınızdan emin olmalısınız. CV'niz hedefe uyarlanmış olmalıdır. Her başvuruda aynı CV'yi kullanamazsınız. 

 

Cv 9

CV'lerde ''çalışkan'', ''dinamik'', ''sonuç odaklı'', ''takım oyuncusu'', ''iyi iletişimci'' gibi ifadeler yaygın olarak kullanılır. Peki ya anlamı? Takım oyuncusu iseniz, bunun anlaşılmasını sağlayacak özel örnekler sunun. Hakkınızda gerçek bilgiler sunmayan klişelerden kaçının. 

 

cv 10

Cv p10

Eğitim, seyahat, ailevi nedenler veya iş arama gibi sebeplerle çalışma hayatınızda boşluklar bulunabilir. Uzun çalışma dönemleri arasında kalan kısa boşluklar anlaşılabilir. Ancak, birkaç aydan daha uzun süreler işsiz kaldıysanız veya çalışma süreleriniz kısaysa, boşlukları gizlemek yerine, zamanı nasıl kullandığınızı göstermelisiniz. Çalışmadığınız süreçte bir şeyler yaptığınız anlaşıldığı sürece boşluklar CV'nizde sorun olmayacaktır. Ancak bu dönemler hakkında açıklama yapmadan CV'nizde büyük boşluklar bırakırsanız, bu süreler boyunca hiçbir şey yapmadığınız izlenimini vererek soru işaretleri uyandırabilirsiniz. 

 

Cv 11

Cv p11

Birçok insanın yaptığı bir öz geçmiş hatası, yarı zamanlı çalışmalar dahil olmak üzere geçmişte yapılan her işi CV’ye yazmaktır. Geçmiş iş deneyimleriniz başvurduğunuz pozisyona uyumlu olabilecek becerileri işaret ediyorsa bunları CV’nize dahil etmelisiniz. Ancak mevcut konumunuz veya hedeflediğiniz pozisyonda bu beceri ve deneyimleri kullanmanız mümkün olmayacaksa ve bu deneyimler başvuracağınız pozisyonla ilgisiz görünüyorsa CV’nizi karmaşadan kurtulmalısınız. Çok kısa süreliğine yaptığınız, özellikle bıraktığınız veya sevmediğiniz işleri CV’nize dahil etmekten kaçınmalısınız.

 

Cv 12

Cv p12

Mevcut veya eski görev tanımlarınızı CV'nizde sıralamak, başarılarınızın anlaşılmasını sağlamayacaktır. Öz geçmişinizde, beceri ve yeteneklerinizin işveren üzerinde ne tür bir etki yarattığını da göstermelisiniz. Görevlerinizden bahsederken, yer aldığınız başarılı kampanyalar, oluşturduğunuz yeni prosedürler, yakaladığınız satış artışı gibi göstergeleri ön plana çıkarmalısınız. Örneğin “Mali rapor hazırlamak ve harcama kontrolü yapmak'' yerine “Yıllık ortalama 20 bin TL tutarında tasarruf sağlamış olan mali denetimler ve harcama kontrolleri yapmak'' yazmak başarınızın ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

 

Cv 13

Cv p13

''Referanslar talep edilmesi halinde bildirilecektir'' bir CV klişesidir. İşverenler sizin iyi bir aday olduğunuza karar vermeden, yani mülakat sonrasına kadar, referanslarınızın kimler olduğunu merak etmeyecektir. Bu nedenle, eğitim aldığınız kişilerin ya da  eski yöneticilerinizin isimlerini ve iletişim bilgilerini sıralayarak CV'nizde yer kaybetmenize gerek yoktur.

 

14

Cv p14

Yeni mezunsanız veya fazla iş deneyiminiz yoksa başvuru ile örtüşebilecek hobilerinizden bahsetmek iyi bir fikir olabilir. Ancak başvuruda bulunduğunuz işle ilişkilendirilmesi güç olan hobiler listelemek alan kaybı ve işveren için de zaman kaybıdır. Kitap okumak, sinemaya gitmek, arkadaşlarla zaman geçirmek hobi değildir.

 

Cv 15

Cv p15

Word, Excel ve PowerPoint gibi temel Microsoft ürünlerine ilişkin becerileri özgeçmişinizden çıkarabilirsiniz. İşverenler bu programları bildiğinizi ve düzenli olarak kullandığınızı varsayarlar. Onun yerine, Visual Basic, Access, OneNote, SQL, Google Analytics, Salesforce, Mixpanel ve Adobe Creative gibi sektörünüz için önemli sayılan daha gelişmiş teknik araçlarla ilgili becerilerinizi vurgulayabilirsiniz.

 

MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU ULUSAL EUROPASS MERKEZİ

 

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haber ve duyuruları kaçırmak istemiyorsanız e-posta listemize kaydolmanız yeterli.

EUROPASS

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Ziyabey Caddesi 1420. Sokak No:12 Balgat - Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (312) 428 72 11
  • Faks: (312) 428 72 07

PAYLAŞIN

Sosyal ağlarda da bizi takibe devam edin!
-->