Europass

ESCO (AVRUPA BECERİLER/YETKİNLİKLER, YETERLİLİKLER VE MESLEKLER)

ESCO (European Skills/Competences, Qualifications and Occupations) Avrupa Beceriler/Yetkinlikler, Yeterlilikler ve Mesleklerin Avrupa'daki çok dilli sınıflandırmasıdır. 18 Nisan 2018 tarihli ve 2018/646 sayılı Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi Kararı gereğince Europass araç ve hizmetlerini basitleştirmek, modernize etmek, beceri ve yeterliliklerin şeffaflığı için geliştirilmiş farklı AB araçlarını Europass aracılığıyla bütünleştirmek ve dijital çağa uygun hale getirmek amaçlanmıştır. Bu kapsam çerçevesinde daha önce herhangi bir mevzuat kapsamında yer almayan ESCO, 2018 yılında Europass Kararına dâhil edilerek yasal bir altyapıya kavuşturulmuştur. Türkiye Ulusal Europass Merkezi ESCO’nun yasal dayanağını oluşturan Europass Kararını ulusal düzeyde uygulamakla görevlidir.

ESCO NEDİR?

ESCO, İstihdam, Sosyal İşler ve İçerme Genel Müdürlüğü (DG EMPL) tarafından yürütülen bir Avrupa Komisyonu projesi olmakla beraber CEDEFOP tarafından da desteklenmektedir. ESCO (European Skills/Competences, Qualifications and Occupations) Avrupa Beceriler/Yetkinlikler, Yeterlilikler ve Mesleklerin Avrupa'daki çok dilli sınıflandırmasıdır. Avrupa Birliği iş gücü piyasası ile eğitim ve öğretim alanında meslekleri ve becerileri tanımlayarak sınıflandıran ve ilişkileri sistematik olarak gösteren bir sözlüktür. ESCO'nun amacı, istihdam ve eğitim-öğretim alanlarında farklı paydaşlar tarafından kullanılabilecek meslekler ve beceriler konusunda “ortak bir dil” sunarak Avrupa genelinde iş hareketliliğini ve dolayısıyla daha entegre ve verimli bir emek piyasasını desteklemektir

ESCO’NUN FAYDALARI NELERDİR?

 • İş arayanlar, becerilerini ve yetkinliklerini belgeleyerek daha uygun iş pozisyonlarına başvurabilirler.
 • Eğitim ve öğretim kurumları, yeterliliklerini daha şeffaf hale getirerek programlarını emek piyasasının ihtiyaçlarına göre uyarlayabilirler.
 • İşverenler, çalışanlardan bekledikleri beceri ve nitelikleri daha net bir şekilde ifade edebilirler.
 • Çevrim içi iş arama siteleri, farklı dillerdeki iş ve öz geçmişleri eşleştirebilir.
 • İstihdam hizmetleri ve kariyer danışmanları, veri paylaşımı ve iş birliği yaparak daha etkili hizmetler sunabilirler.

ESCO’nun YAPISI:

ESCO 3 bileşenli bir yapıdan oluşmaktadır.

 • Meslekler
 • Beceri ve Yetkinlikler
 • Yeterlilikler

Meslekler bileşeni, Avrupa emek piyasasındaki meslekleri tanımlar ve 2942 meslek içerir. Beceriler bileşeni, bilgi, beceri ve yetkinlikleri içeren 13.485 beceriyi listeler. Yeterlilikler bileşeni, ulusal yeterlilik veri tabanlarından veya denklik veren kuruluşlar tarafından doğrudan ESCO’ya sağlanan diğer yeterlilikleri içerir ve Avrupa emek piyasasındaki yeterlilikler hakkında bilgi sağlar.

Avrupa Birliğindeki becerileri, yetkinlikleri, yeterlilikleri ve meslekleri 28 farklı AB dilinde tanımlamakta, birbirleri ile ilişkilendirmekte ve sınıflandırmaktadır.

ESCO Veri Tabanına https://esco.ec.europa.eu  bağlantısı üzerinden ücretsiz bir şekilde erişim sağlanmaktadır.

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haber ve duyuruları kaçırmak istemiyorsanız e-posta listemize kaydolmanız yeterli.

EUROPASS

BİZE ULAŞIN

 • Adres: Ziyabey Caddesi 1420. Sokak No:12 Balgat - Çankaya/ANKARA
 • Telefon: (312) 428 72 11
 • Faks: (312) 428 72 07

PAYLAŞIN

Sosyal ağlarda da bizi takibe devam edin!
-->